Statut
Przedszkola Niepublicznego
Z Oddziałami Integracyjnymi
„Kasztanowy Ogród”
w Środzie Wielkopolskiej
Podstawą prawną działania przedszkola jest:
1. Ustawa z dnia 7 września 1991r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2016 r. poz. 1943 ze zm.)
2. Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290, 1669 i 2245 ze zm.)
3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z 2001 r. Nr 61 poz. 624 ze zm.)
4. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (Dz. U. 2017 r. poz. 1591)
5. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lipca 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach
6. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 sierpnia 2017 r.. w sprawie nadzoru pedagogicznego ( Dz. U. z 2017 poz. 1658).
7. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 lutego 2017 r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej.
8. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 17 marca 2017 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli (Dz. U. z 2017 r. poz. 694)
9. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 czerwca 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1147)
10. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U z 2011 r. nr 161 poz. 968)
11. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 października 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2010 r. poz. 1408)
12. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 lipca 2011 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2011 r. poz. 968)
13. Ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2022 r. poz. 1116)
§ 1
Statut określa nazwę Przedszkola.
Przedszkole Niepubliczne z Oddziałami Integracyjnymi „Kasztanowy Ogród”, zwane dalej przedszkolem;
1. Ustalona nazwa używana przez przedszkole brzmi:
Przedszkole Niepubliczne z Oddziałami Integracyjnymi „Kasztanowy Ogród” ul.17 Września 10, ul. Dąbrowskiego 50, 63-000 Środa Wielkopolska.
1a) Przedszkole jest placówką niepubliczną pracującą na zasadach przedszkola publicznego – 100% subwencji na dziecko.
1b) Przedszkole prowadzone jest przez komunalną osobę prawną: „Środa XXI” Sp. z o.o. z siedzibą w Środzie Wielkopolskiej 63-000, przy ul. Daszyńskiego 5, za nr KRS 0000389873, o nr NIP 786-169-40-83 (zwaną dalej Organem Prowadzącym Przedszkole).
1c) Przedszkole prowadzi swoją działalność w Środzie Wielkopolskiej ul. 17 Września 10, ul. Dąbrowskiego 50.
1d) Ustalona nazwa używana jest przez Przedszkole w pełnym brzmieniu i posiada pieczęć o następującej treści:
Przedszkole Niepubliczne
z Oddziałami Integracyjnymi
KASZTANOWY OGRÓD
63-000 Środa Wielkopolska
ul. 17 Września 10
NIP 786-169-40-83 REG. 302424545
1e) Statut został nadany przez organ prowadzący.
1f) Dane osobowe dzieci, ich rodziców czy opiekunów prawnych, zbierane są przez Przedszkole w takim samym zakresie jak w przedszkolach publicznych (Art. 150. Prawo oświatowe). Dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie w związku z rekrutacją oraz w zakresie i celu zapewnienia dziecku opieki.
1g) Wszelkie postanowienia zawarte w niniejszym statucie obowiązują w Przedszkolu.
2. Ilekroć w dalszej treści statutu użyte zostanie określenie:
2a) Przedszkole – należy przez to rozumieć Przedszkole Niepubliczne z Oddziałami Integracyjnymi „Kasztanowy Ogród”.
2b) Nauczyciel – należy przez to rozumieć także wychowawcę i innego pracownika pedagogicznego przedszkola.
2c) Rodzice – należy przez to rozumieć także prawnych opiekunów dziecka oraz osoby (podmioty) sprawujące pieczę zastępczą nad dzieckiem.
2d) Dzieci – należy przez to rozumieć również wychowanków przedszkola, o którym mowa w § 1 ust. 1.
2e) Podstawa programowa wychowania przedszkolnego – należy przez to rozumieć obowiązkowy zestaw celów kształcenia i treści nauczania, w tym umiejętności, opisane w formie ogólnych i szczegółowych wymagań dotyczących wiedzy i umiejętności, które powinien posiadać wychowanek po zakończeniu określonego etapu edukacyjnego uwzględnione w programach wychowania przedszkolnego a także warunki i sposób realizacji podstawy programowej.
2f) Program wychowania przedszkolnego – należy przez to rozumieć opis sposobu realizacji celów wychowania oraz treści nauczania ustalonych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego.
2g) Dyrektor przedszkola – należy przez to rozumieć dyrektora Przedszkola Niepublicznego z Oddziałami Integracyjnymi „Kasztanowy Ogród”.
2h) Ustawa o systemie oświaty – należy przez to rozumieć Ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
2i) Ustawa Prawo oświatowe – należy przez to rozumieć Ustawę z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe.
2j) Organ sprawujący nadzór pedagogiczny – należy przez to rozumieć Kuratorium Oświaty w Poznaniu.
2k) Organ prowadzący – należy przez to rozumieć Środa XXI Sp. z o. o.
§ 2
Statut Przedszkola określa
1. Statut Przedszkola określa:
Przedszkole realizuje cele i zadania określone w Ustawie o systemie oświaty oraz w aktach wykonawczych do ustawy, poprzez organizowanie przez nauczycieli pracy z całą grupą dzieci, zespołowo lub indywidualnie, w oparciu o podstawę programową wychowania przedszkolnego, stosując zróżnicowane metody i formy pracy z dzieckiem zaczerpnięte z różnorodnych koncepcji pedagogicznych.
1) Cele i zadania Przedszkola:
Celem wychowania przedszkolnego jest wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizowane jest przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna. W efekcie takiego wsparcia dziecko osiąga dojrzałość do podjęcia nauki na pierwszym etapie edukacji.
1a) Celem wychowania przedszkolnego jest:
• Wspomaganie i kierowanie indywidualnym rozwojem dziecka z wykorzystaniem Jego wrodzonego potencjału oraz możliwości rozwojowych.
• Dostosowanie treści, metod i organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych dziecka.
• Umożliwianie korzystania z opieki psychologicznej oraz specjalnych form pracy dydaktycznej.
• Kształtowanie i rozwijanie zainteresowań dziecka, ułatwianie poszerzania jego wiedzy o najbliższym i dalszym otoczeniu.
• Współdziałanie z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań terapeutycznych i wychowawczych.
• Wspomaganie dziecka w zdobywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do podjęcia nauki szkolnej.
• Umożliwienie dzieciom, przez całokształt pracy wychowawczej w przedszkolu, podtrzymywania poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, językowej i religijnej oraz kształtowanie i rozwijanie ich zainteresowań i uzdolnień.
• Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo.
• Zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ich ciekawości, aktywności i samodzielności, a także kształtowanie tych wiadomości i umiejętności, które są ważne w edukacji szkolnej.
1b) Zadania przedszkola:
• Wspieranie wielokierunkowej aktywności dziecka poprzez organizację warunków sprzyjających nabywaniu doświadczeń w fizycznym, emocjonalnym, społecznym i poznawczym obszarze jego rozwoju.
• Tworzenie warunków umożliwiających dzieciom swobodny rozwój, zabawę i odpoczynek w poczuciu bezpieczeństwa.
• Wspieranie aktywności dziecka podnoszącej poziom integracji sensorycznej i umiejętności korzystania z rozwijających się procesów poznawczych.
• Zapewnienie prawidłowej organizacji warunków sprzyjających nabywaniu przez dzieci doświadczeń, które umożliwią im ciągłość procesów adaptacji oraz pomoc dzieciom rozwijającym się w sposób nieharmonijny, wolniejszy lub przyspieszony.
• Wspieranie samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, dobór treści adekwatnych do poziomu rozwoju dziecka, jego możliwości percepcyjnych, wyobrażeń i rozumowania, z poszanowaniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań.
• Wzmacnianie poczucia wartości, indywidualność, oryginalność dziecka oraz potrzeby tworzenia relacji osobowych i uczestnictwa w grupie.
• Tworzenie sytuacji sprzyjających rozwojowi nawyków i zachowań prowadzących do samodzielności, dbania o zdrowie, sprawność ruchową i bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo w ruchu drogowym.
• Przygotowywanie do rozumienia emocji, uczuć własnych i innych ludzi oraz dbanie o zdrowie psychiczne, realizowane m.in. z wykorzystaniem naturalnych sytuacji, pojawiających się w przedszkolu oraz sytuacji zadaniowych, uwzględniających treści adekwatne do intelektualnych możliwości i oczekiwań rozwojowych dzieci.
• Tworzenie sytuacji edukacyjnych budujących wrażliwość dziecka, w tym wrażliwość estetyczną, w odniesieniu do wielu sfer aktywności człowieka: mowy, zachowania, ruchu, środowiska, ubioru, muzyki, tańca, śpiewu, teatru, plastyki.
• Tworzenie warunków pozwalających na bezpieczną, samodzielną eksplorację otaczającej dziecko przyrody, stymulujących rozwój wrażliwości i umożliwiających poznanie wartości oraz norm odnoszących się do środowiska przyrodniczego, adekwatnych do etapu rozwoju dziecka.
• Tworzenie warunków umożliwiających bezpieczną, samodzielną eksplorację elementów techniki w otoczeniu, konstruowania, majsterkowania, planowania i podejmowania intencjonalnego działania, prezentowania wytworów swojej pracy.
• Współdziałanie z rodzicami, różnymi środowiskami, organizacjami i instytucjami, uznanymi przez rodziców za źródło istotnych wartości, na rzecz tworzenia warunków umożliwiających rozwój tożsamości dziecka.
• Kreowanie, wspólne z wymienionymi podmiotami, sytuacji prowadzących do poznania przez dziecko wartości i norm społecznych, których źródłem jest rodzina, grupa w przedszkolu, inne dorosłe osoby, w tym osoby starsze, oraz rozwijania zachowań wynikających z wartości możliwych do zrozumienia na tym etapie rozwoju.
• Systematyczne uzupełnianie, za zgodą rodziców, realizowanych treści wychowawczych o nowe zagadnienia, wynikające z pojawienia się w otoczeniu dziecka zmian i zjawisk istotnych dla jego bezpieczeństwa i harmonijnego rozwoju.
• Systematyczne wspieranie rozwoju mechanizmów uczenia się dziecka, prowadzące do osiągnięcia przez nie poziomu umożliwiającego podjęcie nauki w szkole.
• Organizowanie zajęć – zgodnie z potrzebami – umożliwiających dziecku poznawanie kultury i języka mniejszości narodowej lub etnicznej lub języka regionalnego – kaszubskiego.
• Tworzenie sytuacji edukacyjnych sprzyjających budowaniu zainteresowania dziecka językiem obcym nowożytnym, chęci poznawania innych kultur.
Przedszkole wspomaga rozwój, wychowuje i kształci dzieci w następujących obszarach:
Fizyczny obszar rozwoju dziecka.
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
• Zgłasza potrzeby fizjologiczne, samodzielnie wykonuje podstawowe czynności higieniczne.
• Wykonuje czynności samoobsługowe: ubieranie się i rozbieranie, w tym czynności precyzyjne, np. zapinanie guzików, wiązanie sznurowadeł.
• Spożywa posiłki z użyciem sztućców, nakrywa do stołu i sprząta po posiłku.
• Komunikuje potrzebę ruchu, odpoczynku itp.
• Uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne.
• Inicjuje zabawy konstrukcyjne, majsterkuje, buduje, wykorzystując zabawki, materiały użytkowe, w tym materiał naturalny.
• Wykonuje czynności, takie jak: sprzątanie, pakowanie, trzymanie przedmiotów jedną ręką i oburącz, małych przedmiotów z wykorzystaniem odpowiednio ukształtowanych chwytów dłoni, używa chwytu pisarskiego podczas rysowania, kreślenia i pierwszych prób pisania.
• Wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała.
• Wykazuje sprawność ciała i koordynację w stopniu pozwalającym na rozpoczęcie systematycznej nauki czynności złożonych, takich jak czytanie i pisanie.
Emocjonalny obszar rozwoju dziecka.
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
• Rozpoznaje i nazywa podstawowe emocje, próbuje radzić sobie z ich przeżywaniem.
• Szanuje emocje swoje i innych osób.
• Przeżywa emocje w sposób umożliwiający mu adaptację w nowym otoczeniu, np. w nowej grupie dzieci, nowej grupie starszych dzieci, a także w nowej grupie dzieci i osób dorosłych.
• Przedstawia swoje emocje i uczucia, używając charakterystycznych dla dziecka form wyrazu.
• Rozstaje się z rodzicami bez lęku, ma świadomość, że rozstanie takie bywa dłuższe lub krótsze.
• Rozróżnia emocje i uczucia przyjemne i nieprzyjemne, ma świadomość, że odczuwają i przeżywają je wszyscy ludzie.
• Szuka wsparcia w sytuacjach trudnych dla niego emocjonalnie; wdraża swoje własne strategie, wspierane przez osoby dorosłe lub rówieśników.
• Zauważa, że nie wszystkie przeżywane emocje i uczucia mogą być podstawą do podejmowania natychmiastowego działania, panuje nad nieprzyjemną emocją, np. podczas czekania na własną kolej w zabawie lub innej sytuacji.
• Wczuwa się w emocje i uczucia osób z najbliższego otoczenia.
• Dostrzega, że zwierzęta posiadają zdolność odczuwania, przejawia w stosunku do nich życzliwość i troskę.
• Dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetycznej.
Społeczny obszar rozwoju dziecka.
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
• Przejawia poczucie własnej wartości jako osoby, wyraża szacunek wobec innych osób i przestrzegając tych wartości, nawiązuje relacje rówieśnicze.
• Odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do rodziny, narodu, grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek oraz innych grup, np. grupy teatralnej, grupy sportowej.
• Posługuje się swoim imieniem, nazwiskiem, adresem.
• Używa zwrotów grzecznościowych podczas powitania, pożegnania, sytuacji wymagającej przeproszenia i przyjęcia konsekwencji swojego zachowania.
• Ocenia swoje zachowanie w kontekście podjętych czynności i zadań oraz przyjętych norm grupowych; przyjmuje, respektuje i tworzy zasady zabawy w grupie, współdziała z dziećmi w zabawie, pracach użytecznych, podczas odpoczynku.
• Nazywa i rozpoznaje wartości związane z umiejętnościami i zachowaniami społecznymi, np. szacunek do dzieci i dorosłych, szacunek do ojczyzny, życzliwość okazywana dzieciom i dorosłym – obowiązkowość, przyjaźń, radość.
• Respektuje prawa i obowiązki swoje oraz innych osób, zwracając uwagę na ich indywidualne potrzeby.
• Obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe.
• Komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne i pozawerbalne; wyraża swoje oczekiwania społeczne wobec innego dziecka, grupy.
Poznawczy obszar rozwoju dziecka.
Dziecko przygotowane do podjęcia nauki w szkole:
• Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą komunikatów pozawerbalnych: tańca, intencjonalnego ruchu, gestów, impresji plastycznych, technicznych, teatralnych, mimicznych, konstrukcji i modeli z tworzyw i materiału naturalnego.
• Wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie, wyraźnie, rytmicznie, poprawnie wypowiada ciche i głośne dźwięki mowy, rozróżnia głoski na początku i końcu w wybranych prostych fonetycznie słowach.
• Odróżnia elementy świata fikcji od realnej rzeczywistości; byty rzeczywiste od medialnych, byty realistyczne od fikcyjnych.
• Rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy i spontanicznych odkryć, odczytuje krótkie wyrazy utworzone z poznanych liter w formie napisów drukowanych dotyczące treści znajdujących zastosowanie w codziennej aktywności.
• Odpowiada na pytania, opowiada o zdarzeniach z przedszkola, objaśnia kolejność zdarzeń w prostych historyjkach obrazkowych, układa historyjki obrazkowe, recytuje wierszyki, układa i rozwiązuje zagadki.
• Wykonuje własne eksperymenty językowe, nadaje znaczenie czynnościom, nazywa je, tworzy żarty językowe i sytuacyjne, uważnie słucha i nadaje znaczenie swym doświadczeniom.
• Eksperymentuje rytmem, głosem, dźwiękami i ruchem, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną; słucha, odtwarza i tworzy muzykę, śpiewa piosenki, porusza się przy muzyce i do muzyki, dostrzega zmiany charakteru muzyki, np. dynamiki, tempa i wysokości dźwięku oraz wyraża ją ruchem, reaguje na sygnały, muzykuje z użyciem instrumentów oraz innych źródeł dźwięku; śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru oraz łatwe piosenki ludowe; chętnie uczestniczy w zbiorowym muzykowaniu; wyraża emocje i zjawiska pozamuzyczne różnymi środkami aktywności muzycznej; aktywnie słucha muzyki; wykonuje lub rozpoznaje melodie, piosenki i pieśni, np. ważne dla wszystkich dzieci w przedszkolu, np. hymn przedszkola, charakterystyczne dla uroczystości narodowych (hymn narodowy), potrzebne do organizacji uroczystości np. Dnia Babci i Dziadka, święta przedszkolaka (piosenki okazjonalne) i inne; w skupieniu słucha muzyki.
• Wykonuje własne eksperymenty graficzne farbą, kredką, ołówkiem, mazakiem itp., tworzy proste i złożone znaki, nadając im znaczenie, odkrywa w nich fragmenty wybranych liter, cyfr, kreśli wybrane litery i cyfry na gładkiej kartce papieru, wyjaśnia sposób powstania wykreślonych, narysowanych lub zapisanych kształtów, przetwarza obraz ruchowy na graficzny i odwrotnie, samodzielnie planuje ruch przed zapisaniem, np. znaku graficznego, litery i innych w przestrzeni sieci kwadratowej lub liniatury, określa kierunki i miejsca na kartce papieru.
• Czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie.
• Wymienia nazwę swojego kraju i jego stolicy, rozpoznaje symbole narodowe(godło, flaga, hymn), nazywa wybrane symbole związane z regionami Polski ukryte w podaniach, przysłowiach, legendach, bajkach, np. o smoku wawelskim, orientuje się, że Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej.
• Wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych i zabawy, zagospodarowuje przestrzeń, nadając znaczenie umieszczonym w niej przedmiotom, określa ich położenie, liczbę, kształt, wielkość, ciężar, porównuje przedmioty w swoim otoczeniu z uwagi na wybraną cechę.
• Klasyfikuje przedmioty według: wielkości, kształtu, koloru, przeznaczenia, układa przedmioty w grupy, szeregi, rytmy, odtwarza układy przedmiotów i tworzy własne, nadając im znaczenie, rozróżnia podstawowe figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt).
• Eksperymentuje, szacuje, przewiduje, dokonuje pomiaru długości przedmiotów, wykorzystując np. dłoń, stopę, but.
• Określa kierunki i ustala położenie przedmiotów w stosunku do własnej osoby, a także w stosunku do innych przedmiotów, rozróżnia stronę lewą i prawą.
• Przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, rozpoznaje cyfry oznaczające liczby od 0 do 10, eksperymentuje z tworzeniem kolejnych liczb, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego.
• Posługuje się w zabawie i w trakcie wykonywania innych czynności pojęciami dotyczącymi następstwa czasu np. wczoraj, dzisiaj, jutro, rano, wieczorem, w tym nazwami pór roku, nazwami dni tygodnia i miesięcy.
• Rozpoznaje modele monet i banknotów o niskich nominałach, porządkuje je, rozumie, do czego służą pieniądze w gospodarstwie domowym.
• Posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. tęcza, deszcz, burza, opadanie liści z drzew, sezonowa wędrówka ptaków, kwitnienie drzew, zamarzanie wody, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, ludzi w środowisku przyrodniczym, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów, owoców, ziół.
• Podejmuje samodzielną aktywność poznawczą np. oglądanie książek, zagospodarowywanie przestrzeni własnymi pomysłami konstrukcyjnymi, korzystanie z nowoczesnej technologii itd.
• Wskazuje zawody wykonywane przez rodziców i osoby z najbliższego otoczenia, wyjaśnia, czym zajmuje się osoba wykonująca dany zawód.
• Rozumie bardzo proste polecenia w języku obcym nowożytnym i reaguje na nie; uczestniczy w zabawach, np. muzycznych, ruchowych, plastycznych, konstrukcyjnych, teatralnych; używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie dla danej zabawy lub innych podejmowanych czynności; powtarza rymowanki i proste wierszyki, śpiewa piosenki w grupie; rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych, gdy są wspierane np. obrazkami, rekwizytami, ruchem, mimiką, gestami.
• Reaguje na proste polecenie w języku mniejszości narodowej lub etnicznej, używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie w zabawie i innych podejmowanych czynnościach: powtarza rymowanki i proste wierszyki, śpiewa piosenki; rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych wspieranych np. obrazkiem, rekwizytem, gestem; zna godło (symbol) swojej wspólnoty narodowej lub etnicznej.
• Reaguje na proste polecenie w języku regionalnym – kaszubskim, używa wyrazów i zwrotów mających znaczenie w zabawie i innych podejmowanych czynnościach: powtarza rymowanki i proste wierszyki, śpiewa piosenki; rozumie ogólny sens krótkich historyjek opowiadanych lub czytanych wspieranych np. obrazkiem, rekwizytem, gestem, zna godło (symbol) swojej wspólnoty regionalnej –kaszubskiej.
1c) Przedszkole organizuje i udziela pomocy psychologiczno-pedagogicznej dzieciom uczęszczającym do przedszkola, ich rodzicom oraz nauczycielom.
Korzystanie z pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest dobrowolne i nieodpłatne. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana dziecku polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych dziecka. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana rodzicom dzieci i nauczycielom polega na wspieraniu rodziców oraz nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych i dydaktycznych oraz rozwijaniu ich umiejętności wychowawczych w celu zwiększania efektywności pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest zadaniem dyrektora. Pomocy psychologiczno-pedagogicznej udzielają dzieciom nauczyciele, wychowawcy grup oraz specjaliści, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi.
Organizacja i udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej odbywa się we współpracy z rodzicami dzieci, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym specjalistycznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi przedszkolami, szkołami i placówkami, organizacjami pozarządowymi oraz instytucjami działającymi na rzecz rodziny i dzieci.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana jest z inicjatywy: rodziców dziecka, nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty, prowadzącego zajęcia z dzieckiem, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym specjalistycznej.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana dzieciom w formie: zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym, porad i konsultacji.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom dzieci i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.
Współpraca przedszkola z poradnią psychologiczno-pedagogiczną odbywa się:
Na podstawie opinii wydanej przez poradnię, dyrektor organizuje zalecone działania w tym organizację pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Dyrektor przedszkola ma możliwość wystąpienia do poradni z wnioskiem o:
• przeprowadzenie diagnozy i wskazanie sposobu rozwiązania problemu ucznia;
• uczestnictwo przedstawiciela poradni w Zespole opracowującym Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny oraz wielospecjalistyczną ocenę funkcjonowania dla uczniów objętych kształceniem specjalnym;
• określenie niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne dziecka niepełnosprawnego albo pełnoletniego ucznia niepełnosprawnego;
• wspomaganie przez poradnię w zaplanowaniu i przeprowadzeniu działań mających na celu poprawę jakości pracy przedszkola.
W przypadku zaprzestania indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego dla ucznia Dyrektor zawiadamia poradnię.
Na wniosek Poradni, przedszkole przygotowuje opinie o uczniach.
W miarę potrzeby przedszkole współpracuje z poradnią analizując funkcjonowanie dziecka w przedszkolu.
Nauczyciele i specjaliści, w miarę potrzeb, mogą:
• skorzystać w poradni z wsparcia w rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych;
• uczestniczyć w sieciach współpracy i samokształcenia organizowanych przez poradnię.
Na wniosek przewodniczącego Zespołu Orzekającego, działającego w poradni, dyrektor:
• wyznacza osoby, które mogą uczestniczyć w posiedzeniu zespołu z głosem doradczym;
• dostarcza w ciągu 7 dni opinię informującą o sytuacji dydaktycznej i wychowawczej dziecka.
Przedszkole, w miarę potrzeb, może złożyć wniosek do poradni o przeprowadzenie działań w przedszkolu np. spotkania dla rodziców, nauczycieli, korzystając z oferty poradni lub w porozumieniu z poradnią.
Porady i konsultacje dla dzieci oraz porady, konsultacje, warsztaty i szkolenia dla rodziców i nauczycieli prowadzą nauczyciele oraz specjaliści.
Nauczyciele oraz specjaliści prowadzą działania mające na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci oraz rozpoznanie ich zainteresowań i uzdolnień, a także zaplanowanie wsparcia związanego z rozwijaniem zainteresowań i uzdolnień dzieci.
Działania, o których mowa w ust. 1, obejmują obserwację pedagogiczną zakończoną analizą i oceną gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole.
W razie stwierdzenia, że dziecko ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną nauczyciel, wychowawca lub specjalista informuje o tym niezwłocznie dyrektora.
Planowanie i koordynowanie udzielania dziecku pomocy psychologiczno-pedagogicznej należy do obowiązków zespołu składającego się z nauczycieli, wychowawców grup oraz specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem. Zespół, o którym mowa tworzy dyrektor.
Zespół tworzony jest dla dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania lub opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej – niezwłocznie po otrzymaniu orzeczenia lub opinii, dziecka, w stosunku do którego stwierdzono, że ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną – niezwłocznie po przekazaniu przez nauczyciela, lub specjalistę informacji o potrzebie objęcia dziecka taką pomocą.
Pracę zespołu koordynuje osoba wyznaczona przez dyrektora. Jedna osoba może koordynować pracę kilku zespołów.
Potrzeba objęcia ucznia pomocą psychologiczno-pedagogiczną w przedszkolu, wynika w szczególności z:
• niepełnosprawności
• niedostosowania społecznego
• z zagrożenia niedostosowaniem społecznym
• z zaburzeń zachowania lub emocji
• ze szczególnych uzdolnień
• ze specyficznych trudności w uczeniu się;
• z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;
• z choroby przewlekłej;
• z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
• z niepowodzeń edukacyjnych;
• z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego i kontaktami środowiskowymi;
• z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.
Pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu udzielają dzieciom nauczyciele, wychowawcy oraz specjaliści wykonujący w przedszkolu zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi i terapeuci pedagogiczni, zwani dalej „specjalistami”.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z:
• rodzicami uczniów;
• poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, w tym poradniami specjalistycznymi, zwanymi dalej „poradniami”;
• placówkami doskonalenia nauczycieli;
• innymi przedszkolami, szkołami i placówkami;
• organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży
Dyrektor przedszkola uzgadnia warunki współpracy z danymi podmiotami.
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu jest udzielana z inicjatywy:
• rodziców ucznia
• dyrektora przedszkola
• nauczyciela, wychowawcy lub specjalisty, prowadzących zajęcia z dzieckiem;
• pielęgniarki
• poradni;
• pomocy nauczyciela;
• asystenta nauczyciela lub osoby, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe,
• pracownika socjalnego;
• asystenta rodziny;
• kuratora sądowego;
• organizacji pozarządowej, innej instytucji lub podmiotu działających na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży.
W przedszkolu pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana w trakcie bieżącej pracy z dzieckiem oraz przez zintegrowane działania nauczycieli i specjalistów, a także w formie:
1) zajęć rozwijających uzdolnienia;
2) zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno-społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
3) zindywidualizowanej ścieżki realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego;
4) porad i konsultacji.
W przedszkolu pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana rodzicom dzieci i nauczycielom w formie porad, konsultacji, warsztatów i szkoleń.
Dyrektor przedszkola organizuje wspomaganie przedszkola w zakresie realizacji zadań z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej polegające na zaplanowaniu i przeprowadzeniu działań mających na celu poprawę jakości udzielanej pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Zajęcia rozwijające uzdolnienia organizuje się dla uczniów szczególnie uzdolnionych. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 8.
Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne organizuje się dla uczniów z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi, w tym specyficznymi trudnościami w uczeniu się. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 5.
Zajęcia logopedyczne organizuje się dla uczniów z deficytami kompetencji i zaburzeniami sprawności językowych. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 4.
Zajęcia rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne organizuje się dla dzieci przejawiających trudności w funkcjonowaniu społecznym. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10, chyba, że zwiększenie liczby uczestników jest uzasadnione potrzebami dzieci.
Inne zajęcia o charakterze terapeutycznym organizuje się dla dzieci z zaburzeniami i odchyleniami rozwojowymi mających problemy w funkcjonowaniu w przedszkolu oraz z aktywnym i pełnym uczestnictwem w życiu przedszkola. Liczba uczestników zajęć nie może przekraczać 10.
Zindywidualizowana ścieżka realizacji obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego oraz zindywidualizowana ścieżka kształcenia, zwane dalej „zindywidualizowaną ścieżką”, są organizowane dla dzieci, którzy mogą uczęszczać do przedszkola , ale ze względu na trudności w funkcjonowaniu wynikające w szczególności ze stanu zdrowia nie mogą realizować wszystkich zajęć wychowania przedszkolnego lub zajęć edukacyjnych wspólnie z oddziałem przedszkolnym i wymagają dostosowania organizacji i procesu nauczania do ich specjalnych potrzeb edukacyjnych.
Zindywidualizowana ścieżka obejmuje wszystkie zajęcia wychowania przedszkolnego lub zajęcia edukacyjne, które są realizowane wspólnie z oddziałem przedszkolnym oraz indywidualnie z uczniem.
Objęcie ucznia zindywidualizowaną ścieżką wymaga opinii publicznej poradni.
Porady, konsultacje, warsztaty i szkolenia prowadzą nauczyciele, wychowawcy i specjaliści.
Zadaniem pedagoga i psychologa w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej jest:
• prowadzenie badań i działań diagnostycznych dotyczących poszczególnych dzieci, w tym diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, a także wspieranie mocnych stron dziecka;
• minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych;
• zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz realizacja różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
• prowadzenie terapii indywidualnej i grupowej.
Do zadań logopedy w przedszkolu należy w szczególności:
• diagnozowanie logopedyczne, w tym prowadzenie badań przesiewowych w celu ustalenia stanu mowy dzieci;
• prowadzenie zajęć logopedycznych oraz porad i konsultacji dla dzieci i rodziców w zakresie stymulacji rozwoju mowy dzieci i eliminowania jej zaburzeń;
• podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających powstawaniu zaburzeń komunikacji językowej we współpracy z rodzicami dzieci;
• wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Do zadań terapeuty pedagogicznego należy w szczególności:
• prowadzenie badań i działań diagnostycznych dzieci z zaburzeniami i odchylniami rozwojowymi lub specyficznymi trudnościami w uczeniu się;
• prowadzenie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
• podejmowanie działań profilaktycznych zapobiegających niepowodzeniom edukacyjnym dzieci, we współpracy z rodzicami dzieci;
• wspieranie nauczycieli, wychowawców i innych specjalistów w udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Do zadań pedagoga specjalnego należy w szczególności:
1. współpraca z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych lub innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w:
a) rekomendowaniu dyrektorowi szkoły lub placówki do realizacji działań w zakresie zapewnienia aktywnego i pełnego uczestnictwa uczniów w życiu szkoły i placówki oraz dostępności, o której mowa w ustawie z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (Dz. U. z 2020 r. poz. 1062 oraz z 2022 r. poz. 975 i 1079),
b) prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły i placówki,
c) rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów,
d) określaniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia;
2. współpraca z zespołem, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 71b ust. 7 pkt 2 ustawy, w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
3. wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w:
a) rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu szkoły lub placówki,
b) udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem,
c) dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych,
d) doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów;
4. udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów i nauczycielom;
5. współpraca, w zależności od potrzeb, z innymi podmiotami, o których mowa w § 5 ust. 3 oraz w § 6;
6. przedstawianie radzie pedagogicznej propozycji w zakresie doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub
placówki w zakresie zadań określonych w pkt 1–5.
1d) Przedszkole organizuje opiekę nad dziećmi niepełnosprawnymi w zakresie dopuszczonym możliwościami techniczno-lokalowymi i organizacyjnymi przedszkola.
Przedszkole realizuje pomoc psychologiczno – pedagogiczną w zakresie orzeczeń i opinii dla dzieci z zaleceniem kształcenia w przedszkolu ogólnodostępnym. Przedszkole posiada oddziały ogólnodostępne, integracyjne oraz oddziały specjalne.
1e) Przedszkole umożliwia dzieciom podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej, religijnej i językowej przez:
prowadzenie zajęć w języku polskim, wprowadzanie w trakcie zajęć treści związanych z historią, przyrodą, kulturą i tradycją naszego kraju i regionu, dziecko może uczestniczyć w zabawach prowadzonych w języku mniejszości narodowej lub etnicznej lub języku regionalnym, wie do jakiej wspólnoty narodowej, etnicznej lub językowej należy, zna godło swojej wspólnoty narodowej, etnicznej lub językowej, dziecko może uczestniczyć w nauczaniu religii (katechezy) w ramach planu zajęć przedszkolnych, którego rodzice lub opiekunowie wyrażają pisemnie takie życzenie. W tym czasie dzieci nie uczęszczające na katechezę mają zapewnioną opiekę nauczyciela.
2) Na terenie Przedszkola organizowane są zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dzieci. Odbywa się to zgodnie z wymogami zawartymi w odrębnych przepisach.
3) Indywidualnym obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym obejmuje się dzieci, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do przedszkola. Organizacja pracy następuje w porozumieniu z organem prowadzącym na podstawie opinii o indywidualnym nauczaniu z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej.
Dzieciom, którym z powodu warunków rodzinnych lub losowych potrzebna jest stała lub doraźna pomoc materialna, może być taka pomoc udzielona w następujący sposób:
dyrektor przedszkola może o taką pomoc wystąpić do właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka, Ośrodka Pomocy Społecznej, o udzielenie pomocy zwraca się osobiście do OPS rodzic/prawny opiekun; dyrektor przedszkola zobowiązany jest w tym przypadku do udzielenia wszechstronnej informacji lub pomocy w załatwieniu sprawy, jednorazowej pomocy może udzielić, na wniosek zainteresowanego rodzica/prawnego opiekuna dziecka, Rada Rodziców z własnych środków lub organizując akcje na rzecz będącego w potrzebie.
Opinię o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego, wydają zespoły orzekające działające w publicznych Poradniach Psychologiczno – Pedagogicznych, w tym w poradniach specjalistycznych.
Przedszkole wspomaga wychowawczą rolę rodziny poprzez:
• pomoc w rozpoznawaniu możliwości rozwojowych dziecka i w podjęciu wczesnej, interwencji specjalistycznej;
• informowanie na bieżąco o postępach i zachowaniach dziecka, osiąganych przez nie sukcesach i niepowodzeniach oraz o objawach wskazujących na konieczność konsultacji z określonymi specjalistami;
• uzgadnianie wspólnie z rodzicami kierunków i zakresu zadań realizowanych w przedszkolu;
• upowszechnianie wiedzy pedagogiczno-psychologicznej w różnych formach.
Dzieciom, którym z powodu warunków rodzinnych lub losowych potrzebna jest stała lub doraźna pomoc materialna, może być taka pomoc udzielona w następujący sposób:
• dyrektor przedszkola może o taką pomoc wystąpić do właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka, Ośrodka Pomocy Społecznej, o udzielenie pomocy zwraca się osobiście do OPS rodzic; dyrektor przedszkola zobowiązany jest w tym przypadku do udzielenia wszechstronnej informacji lub pomocy w załatwieniu sprawy,
• jednorazowej pomocy może udzielić, na wniosek zainteresowanego rodzica dziecka, Rada Rodziców z własnych środków lub organizując akcje na rzecz będącego w potrzebie.
2a) Przedszkole może prowadzić działalność innowacyjną i eksperymentalną, polegającą na nowatorskich rozwiązaniach programowych, organizacyjnych lub metodycznych, mających na celu poprawę jakości pracy przedszkola.
3)Sposób sprawowania opieki nad dziećmi w czasie zajęć w przedszkolu oraz w czasie zajęć poza przedszkolem
3a) Przedszkole zapewnia dzieciom spacery i wycieczki. Spacery i wycieczki są organizowane zgodnie z wymogami zawartymi w przepisach odrębnych.
3b) Przedszkole zapewnia dzieciom zajęcia na świeżym powietrzu. Zajęcia na świeżym powietrzu są organizowane zgodnie z wymogami zawartymi w odrębnych przepisach.
Zakres i sposób wykonywania zadań opiekuńczych przedszkola:
• Dyrektor Przedszkola, Rada Pedagogiczna oraz wszyscy pracownicy Przedszkola są zobowiązani do zapewnienia dzieciom bezpiecznych i higienicznych warunków zabawy oraz nauki w czasie ich pobytu w Przedszkolu, jak również podczas zajęć organizowanych poza jego terenem.
• Nauczyciel odpowiada za zdrowie i bezpieczeństwo dzieci w czasie ich pobytu w Przedszkolu. W przypadku zaistnienia konieczności oddalenia się od nadzorowanej grupy nauczyciel chwilowo pozostawia ją pod opieką innego pracownika przedszkola.
• Dyrektor Przedszkola powierza każdą grupę dzieci opiece jednego lub dwóch nauczycieli, w zależności od czasu pracy grupy.
• Tygodniowy i dzienny rozkład zajęć dzieci, w którym dominującą formą jest zabawa, ustalony jest z zachowaniem higieny umysłowej przez równomierne rozłożenie zajęć dnia i tygodnia oraz uwzględnienie dostosowania ich do potrzeb wiekowych i rozwojowych dzieci.
W trosce o prawidłowy rozwój psychoruchowy dzieci:
• zapewnia się codzienny pobyt na świeżym powietrzu, o ile pozwalają na to warunki pogodowe;
• sale zajęć posiadają właściwą powierzchnię, oświetlenie, wentylację i ogrzewanie oraz: w salach zajęć zapewnia się temperaturę co najmniej 18ºC, w przypadku niższej temperatury, dyrektor przedszkola zawiesza zajęcia na czas oznaczony i powiadamia o tym organ prowadzący, dyrektor za zgodą organu prowadzącego może zawiesić zajęcia, jeśli temperatura zewnętrzna, mierzona o godz. 21.00 w dwóch kolejnych dniach poprzedzających zawieszenie zajęć wynosi -15ºC lub jest niższa, a także w przypadku wystąpienia na danym terenie zdarzeń, które mogą zagrozić zdrowiu dzieci.
• stoliki, krzesełka i wyposażenie sal dostosowane są do wzrostu dzieci i rodzaju ich działalności;
• dzieci na pobyt całodzienny korzystają z posiłków dostarczanych przez firmę zewnętrzną z którą rodzice zawarli umowę, korzystanie z posiłków przez dzieci na pobyt skrócony oraz przez dzieci alergiczne, uzgadniane jest indywidualnie z rodzicami dziecka, z uwagi na zapewnienie prawidłowej organizacji pracy przedszkola;
• wobec wychowanków – na terenie placówki nie prowadzi się badań lekarskich , nie są stosowane żadne zabiegi medyczne ani stomatologiczne oraz nie podaje się żadnych leków z uwagi na brak profesjonalnej opieki medycznej – należy to do obowiązków rodziców.
• w przypadku choroby zakaźnej dziecka, rodzice zobowiązani są do powiadomienia o tym nauczycielki lub dyrektora placówki.
Zasady sprawowania opieki w czasie zajęć poza terenem przedszkola:
W trakcie zajęć poza terenem przedszkola opiekę nad dziećmi sprawuje nauczyciel wraz z osobą pomagającą, którą może być inny pracownik przedszkola . Na 1 osobę dorosłą może przypadać maksymalnie 10 dzieci z zastrzeżeniem, iż zawsze musi być nie mniej niż 2 opiekunów, osobą uprawnioną do prowadzenia wycieczki dydaktycznej, krajoznawczej i rekreacyjnej (spaceru) jest nauczyciel.
Każda wycieczka jest organizowana zgodnie z ogólnym regulaminem wycieczek i spacerów obowiązującym w przedszkolu. Z w/w regulaminem są zapoznawani rodzice każdorazowo, bezpośrednio przed wycieczką, regulamin omawiany jest z dziećmi w niej uczestniczącymi, każda wycieczka musi być zgłoszona na druku „karta wycieczki”.
W trakcie wyjść dzieci poza teren przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest do ścisłego przestrzegania przepisów o ruchu drogowym i zapoznawania z nimi dzieci przed wyjściem.
Nauczyciel wychodząc z dziećmi poza teren przedszkola jest zobowiązany do każdorazowego odnotowania tego faktu na „karcie wyjścia” z dziećmi.
Przed każdym wyjściem do ogrodu przedszkolnego teren musi być sprawdzony przez nauczyciela lub innego pracownika przedszkola. Jeśli miejsce, w którym mają być prowadzone zajęcia, lub stan znajdujących się na nim urządzeń technicznych może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa dzieci, nauczyciel obowiązany jest nie dopuścić do zajęć lub przerwać je wyprowadzając dzieci z miejsca zagrożenia oraz powiadomić o tym niezwłocznie dyrektora przedszkola.
Na placu zabaw z 25 osobową grupą dzieci może przebywać 1 nauczyciel.
Teren zabaw wokół budynku przedszkola musi być ogrodzony.
Jeżeli przerwa w działalności przedszkola trwa co najmniej dwa tygodnie, dyrektor dokonuje kontroli całego obiektu i terenu wokół niego pod kątem bezpieczeństwa. Z przeprowadzonej kontroli sporządza się protokół.
W razie nieszczęśliwego wypadku podczas pobytu dziecka w przedszkolu nauczycielka zobowiązana jest:
udzielić pierwszej pomocy a w razie konieczności wezwać pogotowie ratunkowe, powiadomić rodziców dziecka, niezwłocznie powiadomić dyrektora przedszkola, o zaistniałym zdarzeniu poinformować nauczycielkę zmienniczkę, dyrektor jest zobowiązany powiadomić o wypadku śmiertelnym, ciężkim i zbiorowym niezwłocznie prokuratora, organ prowadzący i kuratora oświaty, a w przypadku zbiorowego zatrucia zawiadamia niezwłocznie państwowego inspektora sanitarnego.
4) Dzieci są przyprowadzane do przedszkola i odbierane z przedszkola przez rodziców, bądź osoby przez nich upoważnione. Są oni odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.
Rodzice/osoby upoważnione osobiście powierzają dziecko nauczycielowi lub osobie pełniącej dyżur w sali zbiorczej. W przeciwnym wypadku żaden pracownik przedszkola nie może ponosić odpowiedzialności za bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.
W godzinach od 630 do 730 rodzice lub osoby upoważnione przyprowadzają dziecko do sali dyżurnej. Dzieci rozchodzą się do swoich sal pod opieką nauczycieli ok. godziny 730. Od godziny 730 rodzice lub osoby upoważnione przyprowadzają dzieci bezpośrednio do sali danej grupy.
Nauczyciel przyjmujący dziecko pod opiekę od rodziców lub osób upoważnionych, zobowiązany jest zwrócić uwagę na wnoszone przez dziecko zabawki, przedmioty – czy są one bezpieczne i nie stwarzają zagrożenia.
Rodzice lub osoby upoważnione obowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe i czyste.
Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Dzieci np. zakatarzone, przeziębione, kaszlące nie mogą przebywać w grupie z dziećmi zdrowymi.
Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości dziecka i udzielania wyczerpujących informacji dotyczących np. alergii: pokarmowych lub wziewnych. Należy je zgłaszać wyłącznie pisemnie, dołączając zaświadczenie lekarskie.
W przedszkolu nie prowadzi się badań stomatologicznych i lekarskich, nie podaje się leków.
Odbieranie dziecka z przedszkola
Dzieci mogą być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez inne osoby upoważnione na piśmie przez rodziców, zdolne do podejmowania czynności prawnych. Upoważnienie pozostaje w dokumentacji przedszkola.. Wzór upoważnienia do odbioru i przyprowadzania dziecka do przedszkola znajduje się w procedurze. Rodzice posiadający pełnię władzy rodzicielskiej mogę wskazać dowolnie wybraną przez siebie osobę do odbioru dziecka. Cofnięcie upoważnienia do odbioru dziecka może dokonać tylko osoba, która dokonała tego upoważnienia.
Rodzice, ponoszą odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo dziecka odebranego z przedszkola przez upoważnioną przez nich osobę.
Jeśli dziecko będzie się opierało, płakało lub z innych przyczyn nie będzie chciało wyjść z przedszkola z osobą upoważnioną przez rodziców – dziecko nadal pozostanie pod opieką nauczyciela, a dyrektor lub nauczyciel dyżurujący niezwłocznie skontaktuje się telefonicznie z rodzicami w celu ustalenia dalszego postępowania.
Wydanie dziecka osobie upoważnionej przez rodziców nastąpi po wcześniejszym okazaniu przez taką osobę dowodu osobistego – nauczyciel zobowiązany jest do wylegitymowania tej osoby.
W przypadku telefonicznej prośby rodzica, upoważnienia słownego, nauczyciel zobowiązany jest wykonać telefon sprawdzający do rodzica i potwierdzić wcześniejszą informację. Zaistniałą sytuację należy odnotować w rejestrze upoważnień telefonicznych, który stanowi załącznik do procedury.
Nauczyciel każdej grupy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji adresów zamieszkania, miejsca pracy i numerów kontaktowych rodziców dzieci oraz osób upoważnionych pisemnie przez rodziców do odbioru dziecka.
Odbiór dziecka następuje w grupie zbiorczej od godziny 1530 do 1630 zgodnie z deklaracją na umowie o świadczenie usług wychowania przedszkolnego.
Rodzic lub osoba upoważniona, osobiście odbiera dziecko z sali dyżurnej.
Nauczyciel powinien nie tylko wiedzieć, ale także widzieć, kto odbiera dziecko z przedszkola. Z terenu przedszkolnego można pozwolić dziecku odejść dopiero wtedy, gdy rodzic lub osoba upoważniona, dotarła na miejsce pobytu grupy.
Przedszkole może odmówić wydania dziecka w przypadku, gdy stan osoby odbierającej dziecko wskazuje na spożycie alkoholu czy zachowanie agresywne. W takim przypadku personel przedszkola ma obowiązek zatrzymać dziecko w przedszkolu do czasu wyjaśnienia sprawy. W takich okolicznościach nauczyciel zobowiązany jest skontaktować się z drugim rodzicem lub osobą upoważnioną przez rodziców. O zaistniałym fakcie powinien zostać poinformowany dyrektor lub jego zastępca.
Życzenie rodziców dotyczące nieodbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być poświadczone przez orzeczenie sądowe.
Rodzic jest zobowiązany do zgłoszenia każdej zmiany w numerze telefonu kontaktowego.
Postępowanie w sytuacji nieodebrania dziecka z przedszkola lub zgłoszenia się po dziecko osoby nie mogącej sprawować opieki:
Dzieci powinny być odbierane z przedszkola najpóźniej do godziny 1630.
W przypadku braku możliwości odbioru dziecka z przedszkola (w godzinach pracy przedszkola – sytuacje losowe) rodzice zobowiązani są do poinformowania o zaistniałej sytuacji nauczyciela oraz do uzgodnienia z nim innego sposobu odbioru dziecka.
Czas oczekiwania na rodzica lub prawnego opiekuna trwa od 15 do 30 minut.
Po tym czasie, nauczyciel ponownie podejmuje próbę nawiązania kontaktu z rodzicami.
Po upływie przewidzianego czasu oczekiwania nauczyciel powiadamia o incydencie dyrektora przedszkola lub jego zastępcę.
W razie wyczerpania wszystkich możliwości odbioru dziecka przez rodziców lub osób upoważnionych pisemnie, nauczyciel ma obowiązek powiadomić o zaistniałej sytuacji dyrektora przedszkola. O podjęciu kolejnych kroków decyduje dyrektor przedszkola lub z jego upoważnienia nauczyciel lub zastępca dyrektora.
Dyrektor lub osoba upoważniona – nauczyciel, zastępca dyrektora powiadamia najbliższy Komisariat Policji.
Policja jeśli kolejne próby kontaktu z rodzicami, nie powiodą się – podejmuje działania zgodne z policyjną procedurą.
Policja przekazuje dziecko do Izby Dziecka.
Nauczyciel otrzymuje stosowne potwierdzenie przekazania dziecka na policję.
Nauczyciel zobowiązany jest do sporządzenia protokołu z zaistniałej sytuacji (protokół podpisują nauczyciel i dyrektor). Kopie protokołu mogą być przekazane do wiadomości rodziców, Radzie Pedagogicznej, Radzie Rodziców.
W żadnym przypadku nauczyciel nie powinien sam odprowadzać dziecka do domu pod podany w dokumentach adres.
Niedopuszczalne jest także zabieranie dziecka przez nauczyciela do własnego domu lub odwożenie własnym transportem.
5) W przedszkolu organizuje się zajęcia dodatkowe, z uwzględnieniem w szczególności potrzeb i możliwości rozwojowych dzieci i oczekiwań rodziców.
Dodatkowe zajęcia finansowane są przez rodziców lub Organ Prowadzący Przedszkole.
Organizację tych zajęć ustala dyrektor.
§ 3
Statut przedszkola określa:
1. Szczegółowe kompetencje organów przedszkola którymi są:
1a) Dyrektor przedszkola
Dyrektora zatrudnia się na podstawie umowy o pracę.
Dyrektor jest zobowiązany i uprawniony do:
• przestrzegania przepisów prawa oświatowego;
• bieżącego zarządzania pracą Przedszkola;
• zawierania umów z rodzicami dzieci o świadczenie usług wychowania przedszkolnego;
• prowadzenia ewidencji dzieci sześcioletnich oraz każdorazowo do końca września danego roku szkolnego, powiadamiania dyrektorów szkół w obwodzie zameldowania dziecka o spełnianiu przez dziecko rocznego obowiązku przygotowania przedszkolnego w tutejszym Przedszkolu;
• sprawowania nadzoru pedagogicznego;
• sprawowania nadzoru nad pracownikami niepedagogicznymi.
1b) Rada Pedagogiczna
Rada Pedagogiczna:
• jest kolegialnym organem przedszkola w zakresie realizacji jego statutowych zadań dotyczących opieki, wychowania i kształcenia;
• ustala w oparciu o własny regulamin założenia, wytyczne oraz programy realizacji na dany rok szkolny;
• w skład Rady Pedagogicznej wchodzą wszyscy nauczyciele zatrudnieni w placówce;
• w zebraniu Rady Pedagogicznej mogą brać udział ( z głosem doradczym) osoby zaproszone przez jej przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej;
• przewodniczącym Rady Pedagogicznej jest dyrektor przedszkola;
• zebrania plenarne Rady Pedagogicznej organizowane są nie rzadziej niż jeden raz na kwartał lub w miarę bieżących potrzeb;
• inicjatorem zebrań Rady Pedagogicznej może być: dyrektor, Rada Pedagogiczna, Organ Prowadzący;
• termin zwołania Rady Pedagogicznej powinien być podany w miarę możliwości na tydzień przed posiedzeniem;
• osoba zwołująca Radę Pedagogiczną powinna podać wcześniej zagadnienia do dyskusji na zaplanowane posiedzenie.
Do kompetencji Rady Pedagogicznej należy:
• zatwierdzenie planów pracy przedszkola;
• podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych;
• ustalenie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli;
• podejmowanie uchwał w sprawach skreślenia dziecka z listy wychowanków (np. w związku z nieuiszczaniem opłat za przedszkole lub zachowaniem wychowanka zagrażającym zdrowiu innych itp.);
• opiniuje w szczególności: organizację pracy przedszkola, propozycje dyrektora w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych;
• przygotowuje projekt statutu przedszkola oraz jego nowelizację;
• uchwały Rady Pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków;
• zebrania Rady Pedagogicznej są protokołowane;
• uchwala swój regulamin, który nie może być sprzeczny ze statutem;
• nauczyciele zobowiązani są do nieujawniania spraw poruszanych na posiedzeniu Rady Pedagogicznej, które mogą naruszać dobro osobiste;
• nauczyciele powoływani są jako członkowie komisji rekrutacyjnej do przedszkola;
• nauczyciele powoływani są jako członkowie komisji kwalifikacyjnej na stopień nauczyciela kontraktowego;
Dyrektor jako przewodniczący Rady Pedagogicznej:
• dba o przestrzeganie postanowień zawartych w statucie;
• w swej działalności kieruje się zasadą partnerstwa i obiektywizmu;
• wnoszone sprawy rozstrzyga z zachowaniem prawa oraz dobra publicznego w związku z czym wydaje zalecenia wszystkim statutowym organom przedszkola, jeśli działalność tych organów narusza interesy przedszkola i nie służy rozwojowi jego wychowanków;
• wstrzymuje wykonanie uchwał Rady jeśli są one sprzeczne z prawem i powiadamia o tym fakcie Organ Prowadzący;
• rozstrzyga sprawy sporne wśród członków Rady;
• przyjmuje wnioski i bada skargi dotyczące nauczycieli i pracowników niepedagogicznych;
• jest negocjatorem w sytuacjach konfliktowych pomiędzy nauczycielami a rodzicami;
• jeśli uchwała Rady jest sprzeczna z prawem lub interesem przedszkola, dyrektor zawiesza jej wykonanie i uzgadnia z Radą sposób jej wykonania w sprawie będącej przedmiotem uchwały, a w przypadku braku uzgodnienia wspólnego stanowiska przekazuje sprawę do rozstrzygnięcia Organowi Prowadzącemu.
1c) Rada Rodziców.
Rada Rodziców:
• jest społecznie działającym organem na rzecz przedszkola;
• współdziała z przedszkolem w celu ujednolicenia oddziaływań na dzieci przez rodzinę i przedszkole;
• uczestniczy w życiu przedszkola przyczyniając się do podnoszenia jakości pracy placówki i zaspokajania potrzeb dzieci;
• przedstawia wnioski w sprawie rocznego planu pracy;
• ma prawo do wyrażania opinii na temat funkcjonowania placówki do organu sprawującego nadzór nad przedszkolem;
• wydaje opinie o pracy nauczyciela starającego się o kolejne stopnie awansu zawodowego;
• w celu wspierania działalności statutowej przedszkola Rada Rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek oraz źródeł;
• wyboru członków do Rady Rodziców dokonuje się na pierwszym ogólnym zebraniu rodziców na zasadzie dobrowolnych zgłoszeń ( kadencja może trwać rok), powinna liczyć co najmniej 6 osób;
• w posiedzeniu Rady Rodziców uczestniczyć może z głosem doradczym dyrektor przedszkola;
• do udziału w posiedzeniach Rady Rodziców zapraszane mogą być inne osoby z głosem doradczym;
• jeśli uchwała Rady Rodziców jest sprzeczna z prawem lub ważnym interesem przedszkola, dyrektor zawiesza jej wykonanie i uzgadnia z Radą Rodziców sposób postępowania w sprawie będącej przedmiotem uchwały, a w przypadku braku uzgodnienia wspólnego stanowiska przekazuje sprawę do rozstrzygnięcia Organowi Prowadzącemu;
• przedstawiciele Rady Rodziców mogą być powoływani do komisji rekrutacyjnej w przedszkolu;
2) Zasady współdziałania organów przedszkola:
2a) organy przedszkola współdziałając ze sobą dają każdemu z nich możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji, określonych ustawą i zawartych szczegółowo w statucie przedszkola, zapewniają bieżącą wymianę informacji pomiędzy sobą;
2b) rodzice i nauczyciele współdziałają ze sobą w sprawach opieki i kształcenia dzieci;
2c) nauczyciele utrzymują stały kontakt z rodzicami, udzielają rzetelnych informacji na temat dziecka, jego zachowania i rozwoju;
2d) rodzice maja prawo znać zadania wynikające z rocznego planu przedszkola oraz znać tematy i treści planów miesięcznych w danym oddziale;
2e) współdziałanie organów przedszkola ma na celu stworzenie jak najlepszych warunków rozwoju wychowankom oraz podnoszenie poziomu pracy przedszkola.
3) Sposób rozwiązywania sporów pomiędzy organami przedszkola.
Koordynatorem współdziałania poszczególnych organów jest dyrektor przedszkola, który zapewnia każdemu z organów możliwość swobodnego działania i podejmowania decyzji w ramach swoich kompetencji określonych ustawą o systemie oświaty i własnym regulaminem.
Dyrektor gwarantuje prawidłowy przebieg informacji pomiędzy organami przedszkola.
W przypadku wystąpienia sporów pomiędzy organami przedszkola czynnikami rozstrzygającymi są:
Rada Pedagogiczna a Dyrektor – Organ Prowadzący w porozumieniu z organem nadzorującym.
Rada Pedagogiczna a Rada Rodziców- Dyrektor Przedszkola.
Rada Rodziców a Dyrektor – Rada Pedagogiczna oraz organ prowadzący w porozumieniu z Organem Nadzorującym.
§ 4
Statut przedszkola określa organizację przedszkola, z uwzględnieniem przepisów § 5 – 7.
§ 5
Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest:
1. Podstawową jednostką organizacyjną przedszkola jest oddział obejmujący dzieci w zbliżonym wieku, z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań, uzdolnień, rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
2. Liczba dzieci w oddziale ogólnodostępnym nie może przekraczać 25. Dopuszcza się zwiększenie liczby dzieci w grupie ogólnodostępnej powyżej 25 osób na podstawie odrębnych przepisów.
3. Liczba dzieci w oddziale specjalnym nie może przekraczać 5.
4. W uzasadnionych przypadkach , za zgodą organu prowadzącego przedszkole, liczba dzieci w oddziale może być niższa.
5. Koszty działalności Przedszkola pokrywane są z dotacji z budżetu gminy oraz ze środków przekazywanych przez organ prowadzący.
§ 6
Praca wychowawcza, dydaktyczna i opiekuńcza Przedszkola.
1. Praca wychowawcza, dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest na podstawie:
• podstawy programowej opracowanej przez MEN;
• programu wychowania w przedszkolu, wybranego z zestawu programów i zatwierdzonego do realizacji przez dyrektora placówki.
2. Godzina zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
Zgodnie z Ustawą o systemie oświaty z późniejszymi zmianami, na wniosek rodziców przedszkole organizuje dla dzieci nieodpłatne lekcje religii. W tym czasie dzieci nie uczęszczające na religię mają zapewnioną opiekę nauczyciela.
Przedszkole może organizować zajęcia dodatkowe finansowane przez Organ prowadzący lub rodziców.
3. Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:
– z dziećmi w wieku 3-4 lat -około 15 minut
– z dziećmi w wieku 5-6 lat -około 30 minut.
4. Sposób dokumentowania zajęć prowadzonych w Przedszkolu określają odrębne przepisy.
§ 7
Ilość oddziałów w Przedszkolu.
1. Przedszkole Niepubliczne z Oddziałami Integracyjnymi „Kasztanowy Ogród” jest placówką , która posiada oddziały ogólnodostępne, oddziały integracyjne oraz oddziały specjalne.
Przedszkole dysponuje 125 miejscami dla dzieci wg projektu organizacyjnego w budynku na ul.17 Września 10 oraz 177 miejscami na ul.Dąbrowskiego 50. Do realizacji celów statutowych przedszkole posiada: 5 sal zajęć wyposażonych w niezbędne sprzęty i pomoce dydaktyczne na ul.17 Września oraz 12 salami w budynku na ul.Dąbrowskiego 50, gabinety do prowadzenia zajęć indywidualnych ,pomieszczenia administracyjno – biurowo – gospodarcze niezbędne do funkcjonowania placówki, (pomieszczenia socjalne, gabinet dyrektora, pokój nauczycielski z biblioteką), ogrody przedszkolne z odpowiednim wyposażeniem i właściwie utrzymanym stanem zieleni.
2. Przedszkole realizuje cele i zadania statutowe na bazie posiadanych pomieszczeń i terenów, wyposażenia i sprzętu, a także zgodnie z możliwościami finansowymi określonymi w budżecie placówki na dany rok budżetowy.
§ 8
Szczegółowa organizacja wychowania, nauczania i opieki.
1. Szczegółową organizację wychowania, nauczania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacyjny przedszkola opracowany przez Dyrektora przedszkola. Arkusz organizacyjny przedszkola opiniuje Rada Pedagogiczna a zatwierdza organ prowadzący.
2. W arkuszu organizacyjnym przedszkola określa się w szczególności:
2a) liczbę oddziałów;
2b) liczbę dzieci w poszczególnych oddziałach;
2c) tygodniowy wymiar zajęć religii;
2d) czas pracy przedszkola oraz poszczególnych oddziałów;
2e) liczbę pracowników przedszkola, w tym pracowników zajmujących stanowiska kierownicze, wraz z informacją o ich stopniu awansu zawodowego i kwalifikacjach oraz liczbę godzin prowadzonych przez poszczególnych nauczycieli;
2f) liczbę pracowników obsługi;
2g) ogólną liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący przedszkole.
§ 9
Organizacja pracy Przedszkola.
1. Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora przedszkola na podstawie zalecanych warunków realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego, zaopiniowany przez Radę Pedagogiczną uwzględniający zasady ochrony zdrowia i higieny pracy oraz zasady określonej w § 5 ust. 2 – 5 i oczekiwań rodziców.
2. Na podstawie ramowego rozkładu dnia nauczyciele, którym powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustalają dla tego oddziału szczegółowy rozkład dnia, z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.
3. Zawieszanie zajęć i wprowadzenie nauczania zdalnego.
Zajęcia w przedszkolu zawiesza się, na czas oznaczony, w razie wystąpienia na danym terenie:
• zagrożenia bezpieczeństwa uczniów w związku z organizacją i przebiegiem imprez ogólnopolskich lub międzynarodowych
• temperatury zewnętrznej lub w pomieszczeniach, w których są prowadzone zajęcia z uczniami, zagrażającej zdrowiu uczniów,
• zagrożenia związanego z sytuacją epidemiologiczną,
• nadzwyczajnego zdarzenia zagrażającego bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów innego niż określone w pkt 1-3 – w przypadkach i trybie określonych w przepisach w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oraz w przepisach wydanych na podstawie art. 32 ust. 11.
4. Szczególne rozwiązania w czasie ograniczenia funkcjonowania placówki:
a) zadania Dyrektora
– przekazuje informacje o sposobie i trybie realizacji zadań tej jednostki w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania
– koordynuje pracę nauczycieli
– ustala sposób monitorowania i dokumentowania pracy w okresie czasowego ograniczenia jej funkcjonowania
b) zajęcia podczas nauczania zdalnego
– podstawa programowa wychowania przedszkolnego powinna być realizowana przy współpracy nauczyciela i rodziców w warunkach edukacji domowej
-zobowiązują nauczyciela do kontaktu z rodzicami wykorzystując stronę internetową przedszkola, komunikatory, kontakt telefoniczny
– są prowadzone z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, materiałów udostępnianych przez ministra właściwego do spraw oświaty, komunikacji elektronicznej zapewniających możliwość wymiany informacji między nauczycielem, rodzicem, dzieckiem
– realizowane w formie zdalnej dla dzieci objętych Pomocą Psychologiczno – Pedagogiczną
c) praca Rady Pedagogicznej
– posiedzenia Rady Pedagogicznej odbywają się on-line
– podczas posiedzeń on-line Rada Pedagogiczna może głosować, zatwierdzać wszelkie uchwały niezbędne do prawidłowego przebiegu edukacji.
§ 10
Organizacja roku przedszkolnego, wyżywienia i opłat.
1. Przedszkole funkcjonuje przez cały rok szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, zgodnie z ust. 2 pkt. 2.
2. Statut przedszkola określa:
2a) Przedszkole czynne jest 10 godzin dziennie od godz. 630 do godz.1630 od poniedziałku do piątku. Dzienny czas pracy przedszkola ustalany jest z organem prowadzącym na dany rok szkolny (w arkuszu organizacyjnym) z uwzględnieniem aktualnych potrzeb.
2b) Terminy przerw wakacyjnych, w pracy przedszkola ustalane są z organem prowadzącym.
2c) W okresie zmniejszonej frekwencji dzieci, dyrektor może podjąć decyzję o tymczasowym zmniejszeniu liczby oddziałów.
2d) Zasady odpłatności w przedszkolu regulują umowy o świadczenie usług wychowania przedszkolnego.
2e) Koszty utrzymania dziecka pokrywane są z dotacji Gminy w wysokości określonej w ustawie o systemie oświaty oraz opłaty ponoszonej przez rodziców.
2f) Przedszkole umożliwia bezpłatne korzystanie z usług wychowania przedszkolnego przez 5 godzin dziennie.
2g) Wysokość opłaty za Przedszkole ponoszonej przez rodziców jest uzależniona od liczby deklarowanych godzin pobytu dziecka w Przedszkolu i wynosi 1,44 zł, za każdą rozpoczętą godzinę powyżej piątej.
2h) W przypadku rodzin wielodzietnych objętych programem: „Wielgachna Famuła”, opłata za przedszkole pomniejszona jest o 50% standardowej stawki a w przypadku rodzin wielodzietnych objętych programem: „Karta Dużej Rodziny”, opłata za przedszkole pomniejszona jest o 5% standardowej stawki.
2i) Przedszkole jest bezpłatne dla dzieci posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
2j) Rodzice dzieci (6 letnich i starszych), które realizują obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego, ponoszą jedynie opłaty za korzystanie przez dziecko z wyżywienia.
2k) Przedszkole zapewnia wyżywienie. Wyżywienie dostarcza firma cateringowa, z którą rodzice podpisują umowę o świadczenie usług żywieniowych.
2l) Przedszkole zapewnia możliwość pobierania nauki religii przez wszystkie dzieci, których rodzice wyrażają takie życzenie.
2m) Decyzję o utworzeniu lub zlikwidowaniu oddziału przedszkolnego podejmuje organ prowadzący.
§ 11
Zakres zadań nauczycieli oraz pracowników Przedszkola.
Statut przedszkola określa zakres zadań nauczycieli oraz innych pracowników, w tym zadań związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole, z uwzględnieniem przepisów §12-15.
Nauczyciele planują i prowadzą pracę dydaktyczno – wychowawczą i odpowiadają za jej jakość.
1. Zadania nauczyciela
1a) W Przedszkolu zatrudnia się nauczycieli, pomoc nauczyciela oraz pracowników obsługi.
1b) Nauczycieli zatrudnia Organ Prowadzący Przedszkole na podstawie umowy o pracę w oparciu o obowiązujące przepisy prawa pracy lub inną umowę cywilnoprawną.
1c) Liczbę nauczycieli i innych pracowników określa co roku arkusz organizacyjny zatwierdzony przez Organ Prowadzący.
1d) Warunkiem zatrudniania na stanowisku nauczyciela w Przedszkolu jest posiadanie udokumentowanych kwalifikacji pedagogicznych do nauczania, zgodnie z wymogami określonymi przepisami prawa.
1e) Czas pracy nauczyciela w Przedszkolu jest ustalany zgodnie z przepisami prawa pracy. Pensum nauczyciela wychowania przedszkolnego wynosi 30h tygodniowo.
1f) Dopuszcza się możliwość pracy stażystów i wolontariuszy.
1g) Nauczyciel jest zobowiązany do wykonywania zadań zgodnie z zakresem obowiązków określonych i przyznanych przez Dyrektora Przedszkola oraz innych zadań wynikających z ich zakresu, jeżeli zostały polecone przez Dyrektora Przedszkola i są związane z organizacją procesu opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznego.
1h) Wynagrodzenie nauczyciela określa umowa o pracę lub inna umowa cywilnoprawna.
1i) Obowiązkiem nauczyciela jest realizacja podstawy programowej, określonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz planowanie działań w oparciu o diagnozę dziecka i program wychowania przedszkolnego, a także realizacja zadań organizacyjnych, wyznaczonych w planie pracy Przedszkola.
1j) Nauczyciel zobowiązany jest do dostępności w placówce w wymiarze 1 h tygodniowo.
Nauczyciel w szczególności zobowiązany jest do:
• tworzenia odpowiednich warunków i sytuacji wychowawczych w celu rozwijania, wzbogacania doświadczeń, stymulowania rozwoju dziecka;
• współpracy ze specjalistami w zakresie opieki psychologiczno – pedagogicznej i zdrowotnej,
• organizacji zajęć, zabaw zgodnie z zasadami BHP oraz potrzebami psychofizycznymi dziecka;
• ustalania wspólnie z dziećmi zasad i norm obowiązujących w oddziale, umowy i zasady bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach (w sali, w łazience, w trakcie zabaw ruchowych w sali i w ogrodzie, na spacerach, wycieczkach, w trakcie posiłków), a szczególnie nieoddalania się od oddziału, niewychodzenia z sali bez pozwolenia i wiedzy nauczyciela;
• wdrażania dzieci do zgodnej zabawy, do przestrzegania zasad zgodnego współżycia z rówieśnikami;
• uczenia przewidywania konsekwencji,
• wyrabiania u dzieci samodyscypliny;
• dbania o bezpieczeństwo i zdrowie dzieci ze szczególnym uwzględnieniem godzin w momencie rozchodzenia się dzieci;
• niepozostawiania powierzonej mu grupy dzieci ani na chwilę bez opieki; gdy nauczyciel musi wyjść, np. do telefonu, toalety, dziećmi powinna zająć się osoba z obsługi (pomoc nauczyciela lub woźna); nauczyciel powinien ograniczyć do minimum swoją nieobecność;
• nie pozostawiać dzieci w oddziale bez opieki, gdy nie ma jeszcze zmiennika – w takiej sytuacji Dyrektor ma prawo polecić nauczycielowi pozostanie w oddziale, a polecenie Dyrektora jest dla nauczyciela obowiązujące;
• współdziałania z całym personelem Przedszkola w celu zapewnienia dzieciom bezpiecznego pobytu;
• informowania rodziców o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących w Przedszkolu, w oddziale (procedury, kontrakty).
2. Nauczyciel ma prawo do:
2a) tworzenia autorskich programów wychowania przedszkolnego, za zgodą Dyrektora;
2b) decydowania o wyborze pomocy edukacyjnych do realizacji podstawy programowej, środkach dydaktycznych i metodach w porozumieniu z Dyrektorem Przedszkola;
2c) opracowuje miesięczny plan zajęć zgodnie podstawą programową wychowania przedszkolnego, rocznym planem pracy przedszkola, planem nadzoru pedagogicznego oraz wytycznymi MEN na dany rok szkolny;
2d) realizuje zaplanowaną tematykę w dowolnym czasie w ciągu jednego lub kilku dni, tygodnia, miesiąca;
2e) realizuje zaplanowaną tematykę w trakcie zajęć z całą grupą dzieci, z małymi zespołami powstającymi spontanicznie z inicjatywy dzieci lub w zespołach dobieranych przez nauczyciela zgodnie z założonym celem działania, a także w trybie zajęć indywidualnych;
2f) plan dnia powinien mieć charakter otwarty, pozwalający na uwzględnienie propozycji dzieci;
2g) plan pracy powinien mieć zachowaną właściwą proporcję czasową między formami proponowanymi przez nauczyciela a swobodną działalnością dzieci zgodną z podstawą programową wychowania przedszkolnego;
2h) część codziennych zajęć, zgodnie z zasadami higieny i potrzebami zdrowotnymi przedszkolaków, powinna odbywać się na powietrzu, jeżeli tylko pozwala na to pogoda.
3. Do zakresu zadań nauczyciela należy:
3a) prowadzenie i dokumentowanie obserwacji pedagogicznej, mającej na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci, wykorzystanie uzyskanych informacji o dziecku w planowaniu i realizowaniu pracy indywidualnej. Obserwacje przeprowadza się nie mniej niż dwa razy w roku.
3b) prowadzenie analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnoza przedszkolna) z początkiem roku poprzedzającego rozpoczęcie przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej, nauczyciele dzieci 6-cio lub 5-cio letnich, objętych wychowaniem przedszkolnym;
3c) przeprowadzenie kolejnej diagnozy (w kwietniu), której wynik będzie pomocny rodzicom w podjęciu decyzji dotyczącej rozpoczęcia przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej;
3d) opracowanie w oparciu o zgromadzone wyniki diagnozy przedszkolnej i realizowanie indywidualnego dla każdego dziecka programu wspomagania i korygowania jego rozwoju;
3e) przekazywanie rodzicom dziecka wyników diagnozy w celu poznania przez rodziców stanu gotowości swojego dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej;
3f) wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka, jego zdolności i zainteresowań;
3g) stosowanie twórczych i nowatorskich metod nauczania i wychowania;
3h) planowanie własnego rozwoju zawodowego – systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji przez aktywne uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego;
3i) dbałość o warsztat pracy przez gromadzenie pomocy naukowych oraz troska o estetykę pomieszczeń;
3j) przygotowanie do 30 kwietnia danego roku szkolnego informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole dla dzieci 5-6-letnich.
Nauczyciel ponosi odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych mu dzieci przez cały czas pobytu dziecka w Przedszkolu, również w czasie uczestniczenia dziecka w imprezach (zabawach) organizowanych przez Przedszkole poza jego terenem oraz za wypadki wynikające z niedopełnienia obowiązków nauczyciela w tym zakresie.
Szczegółowy zakres obowiązków nauczyciela określa umowa zawarta między nauczycielem, a organem prowadzącym Przedszkole.
4. Zadania pomocy nauczyciela
1) Pomoc nauczyciela współpracuje z Dyrektorem oraz nauczycielami w wychowaniu dzieci, współdziała z pracownikiem obsługi w utrzymaniu ładu i porządku w Przedszkolu oraz dba o należytą dyscyplinę pracy.
2) Pomoc nauczyciela zachowuje się taktownie wobec przełożonych, dzieci, rodziców, współpracowników i interesantów oraz postępuje zgodnie z wymogami karności służbowej.
3) Pomoc nauczyciela winny cechować:
3a) sumienność i punktualność w wykonywaniu obowiązków służbowych;
3b) troska o ład i porządek w Przedszkolu;
3c) dbałość o należyty stan mienia przedszkolnego;
3d) poszanowanie przełożonych;
3e) uprzejmość i życzliwość w stosunku do nauczycieli, rodziców i interesantów;
3f) właściwa kultura życia codziennego.
4) Bezpośrednim przełożonym pomocy nauczyciela jest Dyrektor. Pomoc nauczyciela jest związana poleceniami służbowymi nauczyciela, którego jest pomocą.
5) Pomoc nauczyciela zobowiązana jest do przestrzegania ustalonego czasu pracy i wykorzystywania go w sposób efektywny.
6) Pomoc nauczyciela ma obowiązek przestrzegać ustalonego porządku i regulaminu pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych, tajemnicy służbowej oraz norm i zasad zawartych w regulaminach oraz zarządzeniach wewnętrznych Dyrektora Przedszkola.
7) Do ogólnych obowiązków pomocy nauczyciela należy:
7a) rzetelne i efektywne wykonywanie pracy;
7b) przestrzeganie obowiązujących w Przedszkolu regulaminów, instrukcji, procedur i zarządzeń wewnętrznych Dyrektora Przedszkola, w tym ustalonego w Regulaminie Pracy, porządku oraz czasu pracy;
7c) przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;
7d) przestrzeganie na terenie Przedszkola zakazu spożywania alkoholu i używania narkotyków oraz zakazu przychodzenia do pracy i przebywania w miejscu pracy po spożyciu alkoholu lub użyciu narkotyków;
7e) stosowanie się do przepisów zakazujących palenie tytoniu;
7f) przestrzeganie zasad współżycia społecznego;
7g) dbanie o dobro pracodawcy, chronienie jego mienia oraz zachowanie w tajemnicy informacji, których ujawnienie
mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.
7h) przestrzeganie tajemnicy służbowej, danych osobowych i informacji niejawnych,
7i) zachowywanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z rodzicami, zwierzchnikami, podwładnym i współpracownikami;
7j) zachowywanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim;
7k) bieżące śledzenie przepisów prawa dotyczących stanowiska pracy.
8) Do szczególnych obowiązków pomocy nauczyciela należy:
8a) pomoc nauczycielowi w organizowaniu i prowadzeniu pracy opiekuńczo wychowawczej;
8b) spełnianie w stosunku do dzieci czynności obsługowych;
8c) uczestniczenie w wycieczkach i spacerach dzieci;
8d) organizowanie wypoczynku dzieci;
8e) dbałość o bezpieczeństwo i zdrowie wychowanków;
8f) dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy oraz zabezpieczenie mienia Przedszkola;
8g) pomoc nauczycielowi w ubieraniu i rozbieraniu dzieci w sali i w szatni;
8h) przygotowanie dzieci do posiłków, pomoc w czasie spożywania posiłków przez dzieci;
8i) opieka nad dziećmi w sali;
8j) pomoc nauczycielowi podczas zajęć;
8k) czuwanie nad należytą higieną dzieci;
8l) pomoc nauczycielowi w roztaczaniu opieki nad dzieckiem chorym, do czasu przybycia rodzica;
8m) usuwanie wszelkich dostrzeżonych braków i błędów grożących wypadkiem lub mogących przynieść szkodę zdrowiu dzieci. Jeśli usunięcie ich we własnym zakresie jest niemożliwe, powinno być zgłaszane Dyrektorowi Przedszkola;
8n)o taczanie dziecka opieką od chwili przejęcia dziecka od osoby przyprowadzającej je do Przedszkola;
8o) czuwanie nad bezpieczeństwem dzieci w szatni i innych pomieszczeniach do niej prowadzących;
8p) czuwanie nad zgodnym z przepisami prawa, wydawaniem dzieci odchodzących do domu;
8r) dbałość o zabezpieczenie placówki w godzinach pracy;
8s) dbałość o zabezpieczenie placówki po zakończeniu pracy.
5. Zadania pracownika obsługi przedszkola:
1) Pracownik obsługi przedszkola w szczególności zobowiązany jest do:
1a) przestrzegania ustalonego w Przedszkolu czasu pracy i wykorzystywania go w sposób najbardziej efektywny;
1b) sumiennego, starannego i terminowego wykonywania powierzonej pracy w czasie i miejscu określonym przez Dyrektora, specjalistę lub nauczyciela jako swoich bezpośrednich przełożonych;
1c) stosowania się do poleceń Dyrektora;
1d) zgłaszania i eliminowania zagrożeń w budynku i na terenie Przedszkola mogących spowodować wypadek;
1e) przestrzegania regulaminu pracy;
1f) przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych;
1g) przestrzegania tajemnicy służbowej;
1h) przestrzegania zasad współżycia społecznego;
1i) przestrzegania ustalonego w Przedszkolu porządku;
1j) uczestnictwa w szkoleniach i instruktażach dotyczących BHP;
1k) współpracy z Dyrektorem i nauczycielami oraz innymi pracownikami;
1l) dbania o dobro Przedszkola, ochrony mienia i używania go zgodnie z przeznaczeniem oraz ponoszenia odpowiedzialności za niezgodne z ustalonym porządkiem wykonywanie zadań wynikających z zakresu obowiązków, a także informowania Dyrektora o napotykanych trudnościach w wykonywaniu powierzonych obowiązków.
2) Pracownika obsługi przedszkola winna cechować sumienność w wykonywaniu powierzonych obowiązków, troska o ład i porządek oraz dbałość o należyty stan mienia przedszkolnego, poszanowanie przełożonych, uprzejmość i życzliwość w stosunku do innych pracowników Przedszkola, dzieci i ich rodziców oraz właściwa kultura życia codziennego.
3) Pracownik obsługi przedszkola współpracuje z nauczycielami oraz pomocą nauczyciela w organizowaniu opieki i wychowaniu dzieci, a w szczególności:
3a) ustala z nauczycielami czas wykonywania czynności porządkowych, aby nie było zakłóceń w prowadzeniu zajęć;
3b) sprawuje doraźną opiekę nad dziećmi w czasie chwilowej, ważnej nieobecności nauczyciela w sali;
3c) towarzyszy nauczycielowi podczas zabaw i zajęć z dziećmi, jeżeli w danym czasie nie wykonuje innych powierzonych zadań;
4) Do podstawowych obowiązków pracownika obsługi przedszkola należy staranne wykonywanie pracy, zgodne z obowiązującym regulaminem, a w szczególności:
4a) utrzymanie czystości i porządku w przydzielonych pomieszczeniach zgodnie z wymogami higieny przedszkolnej,
4b) wietrzenie sal i innych pomieszczeń,
4c) opróżnianie koszy na śmieci;
4d) wycieranie kurzu wilgotną ściereczką;
4e) pielęgnowanie roślin doniczkowych (podlewanie, mycie i przesadzanie);
4f) utrzymywanie w bieżącej czystości i dezynfekowanie urządzeń sanitarno-higienicznych, podłóg i posadzek, wykładzin i dywanów, drzwi i okien, sprzętów, mebli i zabawek;
4g) wykonywanie w okresie wakacji, oprócz czynności codziennych, całkowitego porządkowania pomieszczeń i sprzętu; znajomość instrukcji obsługi maszyn na stanowisku pracy;
4h) po skończonej pracy zamykanie okien i drzwi, sprawdzanie kranów wodociągowych, wyłączanie urządzeń elektrycznych z sieci, gaszenie świateł z wyjątkiem oświetlenia nocnego;
4i) współdziałanie w organizacji pracy opiekuńczo-wychowawczej w grupie w zakresie: organizowania żywienia poprzez ustawianie zastawy stołowej, roznoszenia posiłków, sprzątania i zmywania po posiłkach; organizowania odpoczynku poobiedniego dzieci przez rozłożenie i złożenie leżaków, pościeli, pomoc w ubieraniu dzieci.
4j) usuwanie w czasie przeprowadzania remontów sal i innych pomieszczeń, sprzętu, mebli oraz należyte ich zabezpieczanie;
4k) odpowiedzialność za szatnię podczas pełnienia w niej dyżurów, czuwanie, aby dzieci wychodziły z Przedszkola tylko pod opieką rodziców lub osób przez nich upoważnionych;
4l) zgłaszanie Dyrektorowi do odpisu zniszczonego sprzętu, urządzeń i potłuczonych naczyń;
4m) wykonywanie innych czynności zleconych przez Dyrektora, wynikających z organizacji pracy i potrzeb Przedszkola.
§ 12
Nieobecność Dyrektora.
W czasie nieobecności Dyrektora jest on zobowiązany do wyznaczenia osoby pełniącej funkcję zastępcy.
1. W Przedszkolu Niepublicznym z Oddziałami Integracyjnymi „Kasztanowy Ogród”:
1) liczącym 5 oddziałów w budynky na ul.17 Września 10 oraz 6 oddziałów ogólnodostępnych w budynku na ul.Dąbrowskiego i 5 oddziałów specjalnych.
2) posiadającym oddziały zlokalizowane w Środzie Wlkp., przy: ul. 17 Wrzęśnia 10 oraz ul. Dąbrowskiego 50
2. Dyrektor przedszkola za zgodą Organu Prowadzącego, może utworzyć stanowisko Wicedyrektora w innych przypadkach niż określone w ust. 1, a także za zgodą Organu Prowadzącego może utworzyć inne stanowiska kierownicze.
§ 13
Organizacja pracy oddziału.
1. Dyrektor przedszkola powierza poszczególne oddziały opiece jednego, dwóch, trzech nauczycieli zależnie od czasu pracy oddziału lub realizowanych zadań oraz z uwzględnieniem propozycji rodziców.
2. Dla zapewnienia ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej i dydaktycznej wskazane jest, aby nauczyciel (nauczyciele) opiekowali się danym oddziałem przez cały okres uczęszczania dzieci do przedszkola.
§ 14
Nauczyciele ze specjalistycznymi kwalifikacjami.
1. W Przedszkolu Niepublicznym z Oddziałami Integracyjnymi „Kasztanowy Ogród” zatrudnia się dodatkowo nauczycieli posiadających specjalne przygotowanie pedagogiczne oraz specjalistów prowadzących zajęcia rewalidacyjne w związku z orzeczeniami i opiniami złożonymi przez rodziców.
§ 15
Zakres zadań nauczycieli związanych z współdziałaniem z rodzicami oraz poradnią psychologiczno – pedagogiczną.
1. Statut przedszkola określa szczegółowo zakres zadań nauczycieli związanych z:
1) Nauczyciel współpracuje z rodzicami w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczo-edukacyjnych, współdziała w sprawach wychowania i nauczania dzieci, z uwzględnieniem prawa rodziców do znajomości zadań wynikających z programu wychowania przedszkolnego realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju.
2) Nauczyciel prowadzi dokumentację swojej pracy (szczegóły określone są odrębnymi przepisami).
3) Nauczyciel prowadzi obserwacje pedagogiczne mające na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci i diagnozę gotowości szkolnej oraz dokumentuje je.
4) W pracy dydaktyczno- wychowawczej nauczyciel współpracuje z psychologiem, lekarzem oraz specjalistami służącymi pomocą w rozwiązywaniu problemów, realizuje zadania związane z pomocą psychologiczno – pedagogiczną zgodnie z aktualnymi Rozporządzeniami MEN.
4a) Nauczyciel ma prawo korzystać w swojej pracy z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony dyrektora, doradcy metodycznego i Rady Pedagogicznej. Nauczyciel odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo i zdrowie powierzonych
wychowanków.
4b) Nauczyciel tworzy warunki wspomagające rozwój dzieci, ich zdolności, zainteresowania, dąży do pobudzenia procesów rozwojowych, do optymalnej aktywizacji dzieci poprzez wykorzystywanie ich własnej inicjatywy.
4c) Nauczyciel wspiera rozwój aktywności poznawczej na poznanie samego siebie, otaczającej rzeczywistości społeczno- kulturalnej i przyrodniczej, wzbogaconej o zasób własnych doświadczeń.
4d) Zgodnie z zasadą indywidualizacji pracy i podmiotowego podejścia do dziecka, nauczyciel otacza indywidualną opieką każdego z wychowanków i dostosowuje metody i formy pracy do jego możliwości.
2. Nauczyciele kontaktują się na bieżąco, indywidualnie z rodzicami, a co najmniej 2 razy w roku organizują spotkania grupowe lub w miarę potrzeb.
3. Obowiązki rodziców:
3a) Rodzice mają obowiązek przestrzegania umowy o świadczenie usług wychowania przedszkolnego zawartej z Organem Prowadzącym Przedszkole oraz postanowień Statutu Przedszkola. W przypadku sprzeczności treści postanowień umowy cywilnoprawnej z postanowieniami niniejszego Statutu, Strony wiąże umowa cywilnoprawna.
3b) Formą współpracy Przedszkola z rodzicami dziecka są konsultacje i rozmowy indywidualne z Dyrektorem Przedszkola lub nauczycielem dziecka.
3c) Dziecko powinno być przyprowadzane bezpośrednio do nauczyciela Przedszkola i odbierane od nauczyciela Przedszkola przez co najmniej jednego z rodziców dziecka lub upoważnioną przez nich osobę zapewniającą pełne bezpieczeństwo dziecka zgodnie z Procedurą Przyprowadzania i Odbierania Dziecka z Przedszkola obowiązującą w Przedszkolu Niepublicznym „Kasztanowy Ogród” w Środzie Wlkp.
3d) Obowiązkiem rodziców jest przyprowadzenie do Przedszkola zdrowego dziecka. W przypadku istnienia wątpliwości ze strony nauczyciela przyjmującego dziecko co do stanu jego zdrowia, nauczyciel ma prawo żądać zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia w/w pod rygorem odmowy przyjęcia dziecka do Przedszkola przez czas trwania stanu chorobowego.
3e) Powrót dziecka po jego nieobecności w przedszkolu, winien być poprzedzony sprawdzeniem przez rodzica, czy nie nastąpiły zmiany w bieżącej organizacji dnia danej grupy.
3f) W przypadku spóźnienia się rodzica po odbiór dziecka, nauczycielowi po godzinach przysługuje dodatkowe wynagrodzenie.
3g) Rodzice powinni uczestniczyć w zebraniach z rodzicami i zajęciach otwartych, uroczystościach organizowanych przez wychowawców grupy lub Dyrektora. Śledzić bieżące informacje na tablicy ogłoszeń.
4) Rodzice mają prawo do:
4a) znajomości podstawy programowej wychowania przedszkolnego;
4b) uzyskiwania rzetelnej informacji o postępach edukacyjnych dziecka;
4c) uzyskiwania informacji o stanie gotowości szkolnej swojego dziecka, aby mogli je odpowiednio wspomóc w razie potrzeby
4d) udziału w zajęciach otwartych, organizowanych przez Przedszkole;
4e) znajomości zadań wychowawczych i kształcących realizowanych w Przedszkolu;
4f) znajomości koncepcji pedagogicznej i organizacyjnej Przedszkola;
4g) pomocy w zakresie kształtowania u dziecka określonych programem wychowania przedszkolnego wiadomości i umiejętności;
4h) pomocy w zakresie łagodzenia trudności, na jakie natrafiają;
4i) współdecydowania w sprawach Przedszkola, np. wspólnie organizują wydarzenia, w których dzieci biorą udział;
4j) otwartości w przekazywaniu Radzie Pedagogicznej opinii i poglądów na temat pracy Przedszkola;
4k) aktywnego uczestniczenia w życiu Przedszkola;
4l) kultury zachowań w różnych sytuacjach na terenie Przedszkola;
4ł) terminowego regulowania opłat;
4m) przestrzegania ustaleń organizacyjnych Przedszkola.
§ 16
Rekrutacja do Przedszkola.
1. Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 3 do 6 lat, z zastrzeżeniem ust. 2 i 2.
2. Dziecko, które posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, któremu odroczono rozpoczęcie spełnienia obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym kończy 9 lat.
• W szczególnie uzasadnionych przypadkach do przedszkola może uczęszczać dziecko, które ukończyło 2,5 roku.
• Do przedszkola może uczęszczać dziecko z orzeczeniem lub opinią wydaną przez Poradnie Psychologiczno-Pedagogiczną, w której zaleca się udział w zajęciach przedszkolnych przedszkola ogólnodostępnego z uwzględnieniem dostosowania wymagań do potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz psychofizycznych dziecka
• Do przedszkola może uczęszczać dziecko przewlekle chore na podstawie orzeczenia lekarskiego umożliwiającego jego pobyt w przedszkolu ogólnodostępnym, jeżeli przedszkole dysponuje odpowiednimi warunkami i możliwościami.
• Przedszkole może prowadzić wychowanie przedszkolne indywidualne na podstawie opinii Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dotyczącej dziecka chorego lub innego przebywającego stale w domu.
• Do przedszkola mogą uczęszczać dzieci z alergiami pokarmowymi. Żywienie w/w odbywa się w uzgodnieniu z Firmą Zewnętrzną z którą rodzic podpisuje umowę.
3. Statut przedszkola określa:
• warunki pobytu w przedszkolu zapewniające dzieciom bezpieczeństwo określają odrębne przepisy i regulaminy
• przypadki, w których dyrektor przedszkola może skreślić dziecko z listy wychowanków:
Na podstawie uchwały Rady Pedagogicznej, dyrektor może dokonać skreślenia dziecka z listy wychowanków, gdy;
rodzice zalegają z opłatami za przedszkole /umowa o świadczenie usług wychowania przedszkolnego/; dziecko zagraża bezpieczeństwu innych dzieci; zostały zatajone przez rodziców /opiekunów/ inne przyczyny uniemożliwiające pobyt dziecka w grupie.
4. Przebieg rekrutacji dzieci do Przedszkola określają odrębne przepisy.
5. Prawa i obowiązki przedszkolaków.
Dziecko ma prawo do:
• pełnego, harmonijnego rozwoju osobowości, winno wzrastać w poczuciu miłości i zrozumienia;
• właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo – wychowawczo – dydaktycznego, zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej;
• ochrony przed wszelkimi formami wyrażania przemocy fizycznej bądź psychicznej, zaniedbania oraz do ochrony w poszanowaniu jego godności osobistej;
• życzliwego i podmiotowego traktowania w procesie wychowawczo-dydaktycznym
Do obowiązków dziecka w szczególności należą:
• szanowanie swojego kolegi oraz wytworów jego pracy;
• słuchanie i reagowanie na polecenia nauczyciela;
• przestrzeganie ustalonych zasad w grupie; okazywanie szacunku nauczycielowi oraz innym osobom;
• szanowanie poglądów i przekonań innych osób;
• troska o zabawki, dbałość o estetyczny wygląd pomieszczeń Przedszkola, przeznaczonych do zabaw i nauki dzieci;
• staranność o utrzymanie czystości i porządku na terenie Przedszkola;
• nie oddalanie się od grupy;
• zgłaszanie nauczycielowi wszelkich niedyspozycji.
§ 17
Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację.
1. Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację, zgodnie z odrębnymi przepisami.
2. Zasady gospodarki finansowej przedszkola określają odrębne przepisy.
Zmiany w Statucie z dnia 13.03.2025 r. wprowadzono tekstem jednolitym Uchwałą Rady Pedagogicznej Nr 2/2024/2025 w dniu 13.03.2025r.